Staż Ceepus dr Svitlany Kaliuzhnej na WF-P

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Wydział Filologiczno-Pedagogiczny gości stypendystkę programu CEEPUS, dr Svitlanę Kaliuzhną, która otrzymała środki z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Na początku maja 2022r. dr Svitlana Kaliuzhna z Sumy National Agrarian University (Ukraina) rozpoczęła na Wydziale Filologiczno-Pedagogicznym swój 2-miesięczny staż w ramach międzynarodowego programu Ceepus. W czasie pobytu na Wydziale m.in. prowadzi zajęcia dla studentów kier. Pedagogika, Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, Filologia angielska oraz uczestniczy w zajęciach innych wykładowców.

Tematyka jej zajęć obejmuje następujące zagadnienia:

• General information about education in Ukraine.
  • Establishing emotional contact between teacher and students (Ukrainian pupils at schools abroad).
  • English Teaching Methods. How to make learning fun.
  • How to improve English skills.
  • Online studying and digitalization (online education trends).
  • Digitalization in modern life.

Pani doktor wzięła też udział w IX Polsko-Ukraińskim Forum Naukowym nt. „Drogi i bezdroża edukacji w  okresie pandemii COVID-19”, które zorganizował UMCS w Lublinie w dn. 11-12.V.2022.

Razem z dr Katarzyną Ziębakowską-Cecot, mgr Nelą Bukowską oraz studentami kier. Pedagogika odwiedziła niepubliczne przedszkole i szkołę Montessori w Kotarwicach.

Pani doktor, we współpracy z dr Agatą Budą i dr Iwoną Gryz, prowadzi także zajęcia dla studentów filologii angielskiej z metodyki nauczania języków obcych, praktycznej nauki języka angielskiego oraz kultury ukraińskiej, w tym struktury szkolnictwa Ukrainy. Dzieli się ze studentami specjalizacji nauczycielskiej swoim doświadczeniem w pracy z uczniami ukraińskimi, co jest dzisiaj szczególnie istotne dla przyszłych nauczycieli, którzy spotykają się podczas realizacji praktyk w szkole z nowymi uczniami z Ukrainy. Ponadto, stypendystka uczestniczy w szeregu zajęć i spotkań odbywających w Katedrze Neofilologii, w tym: w warsztatach z zakresu nowoczesnych usług biznesowych oraz międzynarodowej konferencji studenckiej Philcon, organizowanej przez Koło Naukowe Anglistów.

Mamy nadzieję, że otwartość, komunikatywność i prowadzenie zajęć w języku angielskim, również z elementami języka ukraińskiego, przyczyni się do wzbogacenia doświadczeń edukacyjnych studentów i pracowników Wydziału, podniesie ich kompetencje międzykulturowe.