Katedra Pedagogiki i Psychologii

Technika dla przedszkolaków – zajęcia studentów

W dniach 18, 24, 31 maja studentki kier. Pedagogika (sem. 4) oraz kier. Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna przygotowały dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 6 w Radomiu doświadczenia techniczne. Przeprowadzony cykl zajęć dotyczył budowy i zasady działania różnych urządzeń technicznych. Grupy 4-, 5- i 6-latków mogły posłuchać i spróbować własnych sił twórczych tworząc statki wodne z plasteliny lub papieru, drewniane tratwy, spadochrony, telefony (z kubeczków połączonych sznurkiem).

Również dla studentek spotkanie z kilkulatkami było okazją do nauczenia się nowych umiejętności. Przedszkolaki pokazały przykłady kodowania Genibota, robota edukacyjnego, który wykonuje zadania z wczytanych wcześniej kart polecenia. Grupa 4-latków przedstawiła też fragment występu na Dzień Matki.

Dzieci chętnie angażowały się w zaproponowane aktywności, dzieliły swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. U wiele z nich widać konstruktorskie zacięcie i chęć projektowania. Mamy nadzieję, że takie zajęcia mogą rozbudzić wśród dzieci zainteresowania edukacją STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) i wieloma ciekawymi zawodami w przemyśle.

Zajęcia były realizowane w ramach przedmiotu „Projektowanie i ewaluacja zajęć w edukacji technicznej i informatycznej” (Pedagogika) oraz „Podstawy edukacji technicznej” (Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna) pod kierunkiem dr Katarzyny Ziębakowskiej-Cecot.