Wizyta studentek w przedszkolu i szkole Montessori w Kotarwicach

10 stycznia 2024r. grupa studentek kier. Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, sem. 3, odwiedziła  przedszkole „Montessori Nutki” oraz Niepubliczną Szkołę Podstawową Montessori School w Kotarwicach, które prowadzone są przez Centrum Edukacji Montessori Radom. W ramach przedmiotu „Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna” pod kierunkiem dr Katarzyny Ziębakowskiej-Cecot i mgr Neli Bukowskiej studentki mogły obserwować m.in. zajęcia szkolne, zadania przedszkolaków i tzw. krąg.

Dyrektor Placówki, mgr Paulina Sołśnia, w czasie swobodnej dyskusji omówiła później kluczowe zasady pedagogiki Marii Montessori odwołując się do spostrzeżeń przyszłych nauczycielek. Wiele sytuacji było miłym i ciekawym doświadczeniem, np. nauka-praca młodszych dzieci w skupieniu i wyciszeniu, indywidualne tempo nauki uczniów, prace i projekty zespołowe, zaawansowany poziom merytoryczny wielu zagadnień z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. To, co dotychczas być może większość studentek znała tylko z kart książek, można było obserwować w praktyce, w codziennych warunkach przedszkola i szkoły.

Mamy nadzieję, że takie doświadczenia będą motywowały wszystkich do rozwoju warsztatu metodycznego i stałego poszukiwania nowych, alternatywnych metod pracy z dziećmi, które stwarzają im jak najciekawsze i inspirujące warunki do uczenia się.