Zajęcia terenowe studentek pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Kielcach

4 kwietnia 2023r.  grupa studentek III pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pod opieką dra hab. Grzegorza Kiedrowicza prof. UTH i dr Justyny Bojanowicz prof. UTH odbyła wyjazdowe zajęcia w Kielcach. Warto podkreślić, że choć inicjatywa wyjazdu wyszła od prof. Kiedrowicza, to większość czynności organizacyjnych wykonały same studentki, m.in. zakup biletów kolejowych i wstępu do placówek, ubezpieczenie itp.

W chłodny poranek grupa 30 studentek spotkała się przed dworcem głównym PKP w Radomiu, skąd po godzinie dotarła do Kielc. Po szybkim marszu i chwili relaksu na kawę grupa dotarła do Muzeum Zabawy i Zabawek na Placu Wolności, gdzie pod opieką przewodniczki połowa grupy zwiedziła zgromadzoną bogatą ekspozycję. Z uwagi na tradycje przemysłu zabawkarskiego zlokalizowanego za czasów PRL-u w Kielcach, jest to największa, wiodąca tego typu placówka w Polsce. W tym czasie druga połowa w sali dydaktycznej odbyła praktyczne warsztaty pt. „Zrób sobie zabawkę”. Po wprowadzeniu przez pracowników Muzeum studentki samodzielnie wykonały pieski wykorzystując różne materiały z recyklingu. Zajęcia takie pobudzają wyobraźnię i zachęcają do własnej twórczości plastycznej.

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Muzeum Laurensa Hammonda, które od niedawna mieści się w Domu Środowisk Twórczych przy ul. Zamkowej. Mogliśmy poznać historię tego fascynującego instrumentu, a także popróbować gry na organach.

Do Radomia wróciliśmy po godz. 16, gdyż pociąg miał blisko godzinne opóźnienie. Mimo zmęczenia związanego z bardzo intensywnym programem wyjazdu szkoleniowego, uważamy, że jest to najlepsza forma edukacji, a doznane wrażenia mogą stanowić niezłą inspirację do przyszłej pracy nauczycielskiej.