Nowe wyposażenie w pracowni STEM

Jesienią 2023r. zostały dostarczone kolejne zakupy sprzętu do pracowni STEM (Science, Technology, Engineering, Maths). Było to związane z realizacją Zadania nr 8 „Nowe kompetencje pracowników i studentów w UTHRad.”  w ramach projektu pt.: „Zintegrowany Program UTHRad.”, POWR.03.05.00-00-Z105/17, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kluczowym zadaniem było szkolenie nt. „Wykorzystanie interaktywnych klocków MODI w edukacji STEAM w klasach 1-3 SP” dla studentek dwóch ostatnich roczników studiów na kier. Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jsm, WFP.

Na potrzeby szkolenia zostały zakupione zestawy klocków MODI z zestawami konstruktorskimi, klocki LEGO, długopisy 3D oraz szkolna drukarka 3D, model Banach 3D School.

Jednym z ważnym kroków do otwarcia pracowni było m.in. szkolenie z zakresu druku 3D dla studentek IV roku PPIW poprowadzone przez mgra Łukasza Gierka, znanego i cenionego Superbelfra, edukatora promującego nowe technologie w edukacji, eksperta z dziedziny bezpieczeństwa cyfrowego. Teraz z każdym wydrukiem idzie coraz lepiej, nabieramy pewności.

Sprzęt może być teraz wykorzystywany na zajęciach, np. z edukacji matematycznej (do konstruowania brył 3D), technicznej i informatycznej. Pomysły na wykorzystanie sprzętu są nieograniczone, można z ich użyciem drukować np. pomoce do terapii pedagogicznej lub zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

W obecnej pracowni STEM można prowadzić zadania i projekty edukacyjne z obszaru nauk przyrodniczych (Science), techniki (Technology), inżynierii (Engineering), sztuki (Arts) oraz matematyki (Maths).