Wycieczka studentów na wystawę interaktywną „Świat zmysłów. Kosmos jest w nas”

30 listopada 2021 r. grupa studentów pedagogiki (studia I stopnia, spec. pedagogika opiekuńczo-wychowawcza) odbyła w ramach przedmiotu „Media a wychowanie” zajęcia dydaktyczne w Kamienicy Deskurów w Starym Rynku. To nowo odrestaurowany obiekt, wykorzystywany do celów kulturalnych przez Resursę Obywatelską. Od kilku tygodni w tym budynku można podziwiać, a nawet czynnie uczestniczyć, w pierwszej wystawie czasowej, prezentującej zbiory z zasobów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pierwszy widok po wejściu do Kamienicy zapiera dech w piersiach. Uwagę przykuwa sala przykryta szklanym sufitem, wprost zachęcająca do zorganizowania wielkiego balu.

Wystawa znajduje się w pomieszczeniach na dole Kamienicy. Prezentowane są eksponaty, pozwalające na przeprowadzanie różnych eksperymentów za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, dotyku i słuchu. Jedynie zmysł smaku ze względu na pandemię został pominięty.

Kilkunastoosobowa grupa studentek, wraz z opiekunem dr hab. Grzegorzem Kiedrowiczem, z wielkim zainteresowaniem po kolei uczestniczyła we wszystkich eksperymentach.

Dodatkowym elementem ekspozycji były różnego rodzaju przyrządy, eksponaty i opisy badań zgromadzone przez Uniwersytet Jagielloński, używane w eksploracji Kosmosu, począwszy od czasów Mikołaja Kopernika.

Wystawa i sam obiekt zrobiły na całej grupie duże wrażenie i stanowią naturalny sposób poszerzenia wiedzy i swoich horyzontów. Miejmy nadzieję, że będzie można uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w Radomiu i okolicy.