XI konferencja naukowa ,,Pedagogika specjalna – koncepcje i rzeczywistość”

W dniach 22–24 maja 2024 r. w Międzyzdrojach w  odbyła się XI konferencja naukowa ,,Pedagogika specjalna – koncepcje i rzeczywistość. W przestrzeni niepełnosprawności – oblicza przemian”.

Pierwszego dnia konferencji uroczyście obchodzono 50 lat szczecińskiej pedagogiki specjalnej w Uniwersytecie Szczecińskim. Zaprezentowano przegląd rozwoju i dorobku szczecińskiej pedagogiki specjalnej z perspektywy Uniwersytetu Szczecińskiego, placówek oświatowych i otoczenia społecznego.

Prof. Anna Zamkowska i dr Monika Koczańska zaprezentowały referat nt. Zastosowanie strategii „budowania rusztowania” w edukacji dzieci z niepełnosprawnością w inkluzyjnym oddziale przedszkolnym – systematyczny przegląd badań. Dr Agnieszka Żabińska przedstawiła na przykładzie studium przypadku aktywność twórczą jako przeciwdziałanie „niewidzialności” artysty z niepełnosprawnością intelektualną.

Czas konferencji pozwolił na zacieśnienie kontaktów naukowych i wymianę myśli w obszarze aktualnych problemów pedagogiki specjalnej i dyscyplin z nią spokrewnionych. Ostatniego dnia konferencji była okazja do udziału w wizycie studyjnej w placówkach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Koło PSONI w Kamieniu Pomorskim jest jednostką wzorcową, dysponuje Ośrodkiem Wczesnego Wspomagania Rozwoju, Przedszkolem Integracyjnym, Ośrodkiem Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, Szkołą Przysposabiającą do Pracy, Warsztatami Terapii Zajęciowej oraz Zakładem Aktywizacji Zawodowej.